Biçimlendirilmiş Hafıza Kartından Dosya Kurtarma

Biçimlendirme işlemi bir dosya ya da klasörü kaldırmaktan öte hafıza kartından tamamen silinmesidir. Formatlama işlemini gerçekleştirdiğiniz de tüm fotoğraflar, videolar ve belgeler silinir. Silinen bu dosyaların kurtarılması ihtimali mümkündür.

Kurtarma işlemleri sırasında silinmiş dosyaları biçimlendirilmiş bir hafıza kartında her zaman bulamayabilirsiniz. Bu noktada biçimlendirme türü önemlidir. (Hızlı veya tam) Ayrıca kurtarılan dosyaların bozulmama garantisi de bulunmamaktadır.

Hızlı biçimlendirme işleminde hafıza kartının üzerine başka veriler yazılana kadar dosyaların kurtarılması ihtimali hala mevcuttur. Tam format işleminde ise disk bölümleri üzerine sıfırlar yazılmaktadır. Sonuç olarak silinmiş bölümler nedeniyle dosya kurtarmak genel itibari ile pek mümkün olmamaktadır.

Unutulmamalı ki; biçimlendirilmiş SD kartın üzerine yeni dosyalar atılmamalıdır ayrıca bellek cihazı biçimlendirme isterse bağlı olduğu cihazdan çıkartılmalıdır.

Recuva ile Biçimlendirilmiş (Formatlanmış) SD (Hafıza) Karttan Dosya Kurtarma

Bu işlem sırasında recuva programının tercih edilmesinin en önemli sebebi oldukça kullanışlı ve başarılı sonuçlar vermesidir. Özellikle hasar görmüş veya biçimlendirilmiş disklerden veri kurtarma özelliği ile dikkat çekmektedir. Recuva programında bulunan “Derin Tarama Kurtarma” seçeneği sayesinde kurtarılması zor olan dosyaları bile kurtarma ihtimaliniz bulunmaktadır. Yazımızda format sonrası kurtarma işleminden bahsettiğimiz için bu nokta oldukça önemlidir. Ayrıca program tüm masaüstü işletim sistemlerini kapsayan FAT/NTFS ve EXT 3-4 dosya sistemlerini de desteklemektedir. Ayrıca bu programı kullanarak kurtarmış olduğunuz dosyaları kaydetmek için ekstra lisans satın almanıza gerek bulunmamaktadır. Kurtarılan dosya boyutu ve işlevsellik yönüyle ilgili de herhangi bir sınırı bulunmamaktadır.

Aşağıdaki adımları takip ederek formatlanmış hafıza kartından verileri kurtarma işlemine başlayabilirsiniz.

  1. Recuva programını cihazınıza göre indirerek yükleyin.
  2. SD Kart okuyucu vasıtasıyla hafıza kartını bilgisayarınıza bağlayın.
  3. Programı başlattıktan sonra gelişmiş moddaki ayarlarda seçenekler > eylemler sekmesine geçiş yapın.Burada silinmemiş dosyaları tara seçeneğini işaretleyin. Bu seçenek silinmiş dosyalar için tüm SD kart alanlarının taranmasına izin verir.
  4. Derin tarama seçeneğinden ayarları tamamladıktan sonra tarama işlemini başlatabilirsiniz. Bu tarama işlemi normal taramalara göre daha uzun bir vakit alacaktır.
  5. Tarama işlemi bittikten sonra listelenen dosyalardan dilediğini dışarı aktararak kayıt altına alabilirsiniz.

Related Posts

No related posts found.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir