Bilgisayar Harici Bir Sabit Sürücüyü (Harddiski) Görmüyor Ve Tanımıyorsa

USB HDD ve SSD oldukça kullanışlı ve kullanıcı dostu cihazlar olarak nitelendirilebilir, ancak çoğu zaman aşağıdaki sorun ortaya çıkar: Harici bir sürücü bağladığınızda, işletim sistemi onu algılayamaz. Bunun nedenleri değişebilir: geçersiz dosya sistemi, hasarlı bağlantı noktası ve işletim sistemindeki sürücülerin hatalı çalışması. Bazen neden aslında hatalı bir sürücüdür.

Bu yazımızda, bilgisayarınız harici bir sabit sürücüyü tanımıyorsa, sistem bu sürücüyü algılamaz ve dosyalar Windows Gezgini’nde gösterilmez.

Güç kaynağı ile ilgili sorunlar

İlk adım, Windows’un bağlamak istediğiniz harici HDD’yi bulup bulmadığını bulmaktır. Bazı depolama aygıtları yalnızca ek güç kaynağına sahip özel bir kabloyla bağlanabilir. Güç kaynağı ile ilgili sorunlar nedeniyle genellikle HDD işletim sisteminde gösterilmez.

Nasıl düzeltilir

Bu durumda, güç kablosunu değiştirin veya başka bir konektöre takın.

Çıkarılabilir bir sabit sürücüyü bilgisayarınıza veya dizüstü bilgisayarınıza bağladığınızda, güç ışığının iyi çalıştığından emin olun.

Disk Yönetimi ile “kayıp” diski bulun

Bazı durumlarda, Windows Gezgini, bölümleri olmadığından bir HDD göremiyor olabilir. Başka bir deyişle, harici bir sabit disk algılandı ancak Dosya Yöneticisi aracılığıyla açılamıyor.

Nasıl düzeltilir

Disk Yönetimi aracı, bilgisayarınıza bağlı tüm harici disklerdeki verileri okumanıza olanak sağlar. Disk Yönetimini başlat menüsünden disk yönetimi yazarak açabilirsiniz.

Bir sabit disk bulmayı başarırsanız, biçimlendirmeye başlayabilir ve böylece işletim sistemine dosyalarına erişim hakkı verebilirsiniz.

Başka bir USB portu ile bağlanma

Bir HDD diskinin bulunmaması, genellikle aygıt sürücülerinin veya USB konektörlerinin hatalı çalışmasından kaynaklanır.

Nasıl düzeltilir

Bunun sizden kaynaklı olduğundan emin olmak için, sürücüyü bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın farklı bir bağlantı noktasına bağlamanız gerekir.

Bir sabit disk bir USB hub üzerinden bağlıysa, doğrudan bir USB portuna bağlamayı denemeniz gerekir.

Bilgisayarınız harici bir sabit sürücü görmüyorsa, başka bir bilgisayarda kontrol edebilirsiniz.

Sürücülerle çalışmak

Harici HDD yeni bir bilgisayarda görünmüyorsa, sürücülerin hatası olabilir. Sürücü aygıtları bazen Windows ile çakışıyor ve bir kullanıcının sorunu “doğaçlama” yöntemleriyle çözmesi gerekiyor.

Nasıl düzeltilir

Bunun sizin durumunuz olduğundan emin olmak için, Aygıt Yöneticisi uygulamasını açmanız gerekir.  “Başlat” ı açın ve açılan pencerede “Aygıt Yöneticisi” ni seçin.

“Aygıt Yöneticisi” altında “Disk Aygıtları” bulun. Burada disk algılama ile ilgili sorunları tespit etmek kolaydır. Sorunlu HDD bir ünlem işareti ile işaretlenmiştir. Daha fazla bilgi için, bir sürücü seçin ve hatalarla ilgili verileri bulabileceğiniz “Özellikler” i tıklayın. Ondan sonra belirli problemler için önerilen çözümler için internette gezinebilirsiniz.

Bu işe yaramazsa, belirli bir sabit disk sürücüsü modeli hakkında daha fazla bilgi edinmek için sürücüyü güncellemenizi veya üreticisinin web sitesini ziyaret etmenizi öneririz. Yukarıda belirtilenlerin hiçbiri istenen sonucu vermezse, Aygıt Yöneticisi aracılığıyla aygıtı Windows’dan silmeyi deneyin ve ardından işletim sistemini yeniden başlatın. İşletim sisteminin sürücüyü bir sonraki bağlanışında doğru şekilde yapılandırması muhtemeldir.

Harici bir sabit sürücüyü biçimlendirme

Bilgisayar harici sabit sürücüyü algılamıyorsa, sabit sürücünüzü bir dosya sisteminden diğerine, daha uygun olanı algılamanıza yardımcı olacak şekilde biçimlendirmeniz gerekebilir. Örneğin, Windows işletim sistemi, XFS veya APFS gibi dosya sistemi biçimlerini desteklemez.

Başlamadan önce, biçimlendirme işleminin tüm dosyaları sildiğini unutmayın, bu nedenle bunları başka bir HDD’ye kopyalamanız veya bir yedek kopya oluşturmanız gerekir.

Bir sabit disk sürücüsünü biçimlendirmek için, Disk Yönetimi aracı aracılığıyla bölüm bağlamı menüsünden “Biçimlendir” i seçmelisiniz. Küme boyutu varsayılan olarak bırakılmalıdır, ancak istediğiniz adı verebilirsiniz. En önemli şey doğru dosya sistemini seçmektir:

Küçük harici diskler için en uygun olanı 2 GB’a kadar olan dosyaları destekleyen FAT32’dir. Bu format medya oynatıcılar, oyun konsolları ve kameralar dahil tüm cihazlarla uyumludur.

NTFS, büyük sabit sürücüler için uygundur. Bu biçimin önemli bir dezavantajı olmasına rağmen: bazı eski cihazlarla uyumlu değil.

Related Posts

No related posts found.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir