Bilgisayarın Hafıza Kartını Okumama Sorunu

Bilgisayarların hafıza kartını görmemesi/okumaması sorunu kullanıcıların en sık karşılaştıkları problemler arasında yer almaktadır. Hafıza (SD) kartının yanlış formatlaması bu sorunun en sık karşılan nedenlerindendir. SD kartı linux ya da Mac OS X’te formatladığınızda windows bir bilgisayara taktığınızda windows cihaz sd kartı okuyamaz.  SD kartları genel olarak FAT32 formatında formatlanması birçok sorunun önüne geçecektir. Hafıza kartını SDFormatter, JetFlash vb. araçlar ile biçimlendirerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Zararlı Yazılımlar Neticesinde Dosya Yapısının Zarar Görmesi

Bazı virüsler verileri gizler ve verileri silmeden aynı ada sahip exe dosyalarıyla değiştirir. Bu türden nispeten zararsız virüslerden biri Trojan-Downloader.Win32.VB.hkq. Eylemlerinin bir sonucu olarak, Windows işletim sistemi sd kartındaki dosyaları gizler. Korumayı kaldırmadan ve virüsü silmeden dosyaları göremezsiniz.

Ne yapmalı ? Herhangi bir virüsten koruma programı, sorunu çözmenize ve hataları düzeltmenize yardımcı olur. Bunlardan biri Dr. CureIt. PC’den Worms, Spyware, Hacktools silme işleminin yanı sıra, yardımcı program USB sürücülerin ve sd kartların iyileşmesine de yardımcı olacaktır.

Kötü sektörler ve diğer okuma / kopyalama hataları

Genellikle aşağıdaki şekillerde hatalar ile karşılaşılır.

  1. sd kart çalışmayı durdurdu
  2. cihaz sistem tarafından yanlış algılandı
  3. tüm dosyalar doğru şekilde açılamaz / kopyalanamaz.

Bu tarz hatalarla karşılaşdığınız takdirde Flash Memory Toolkit aracını yükleyebilirsiniz. Program seri hızlı test gerçekleştirecek ve sd kartında hata olup olmadığını kontrol edecektir. Raporlama yaparak, bilgileri okurken / yazarken oluşan hataları gösterecektir.

SD Kartın Bozulması

  1. iç bileşenlerin fiziksel hasarı,
  2. hafıza yongasının zarar görmesi,
  3. elektronik devre kartının kapatılması,
  4. sıcaklık artışı sonucu deformasyon.

Bir SD kart hasarı görme ile tespit edilebilir:

  1. kasa deforme olmuş
  2. erimenin veya mekanik yapıda başka bir hasarın olduğu,
  3. elektronik devre kartını ve kart okuyucu konnektörünü bağlayan fişin kopması.

Bu tarz sorunlarda her uzman çipi çözümlemeye cesaret edemez: donör bileşenlerinin tedarikçilerinden sipariş edilmesi gerekir. Bu nedenle, eğer sd kart çok önemli bir bilgiye sahip değilse, yenisiyle değiştirmeniz önerilir.

USB bağlantı noktası yanlış veya hasarlı

Bir sd kartı PC’ye bağlamak için harici bir kart okuyucu kullanılıyorsa, bağlantı usb kablosu ile kurulur. Bu nedenle, problem bilgisayarın çalışmayan bir usb portuyla veya kablosuyla ilgili olabilir.

Nasıl düzeltilir ?

1) sd kartı usb soketinden çıkarın ve başka bir porttan okumayı deneyin. Her şey yolunda giderse, kendine özgü bir “kazanan” Windows sesi ve / veya sistem tepsisinde bir simge duyacaksınız: bu, SD kartın PC’ye bağlı olduğu anlamına gelir.

2) Kart okuyucu bozulabilir. Mümkünse, örneğin dizüstü bilgisayara yerleştirilmiş olan başka bir kart okuyucu kullanın.

3) Kart okuyucuyu bilgisayara bağlayan usb kablosunu değiştirmek mantıklıdır.

SD kart sürücüleri eksik veya güncel değil

Çoğu durumda, modern işletim sistemleri kolayca SD kart modelini tanımlayabilir ve bağlı kart okuyucuyu tespit edebilir. Ancak, nadir durumlarda, Windows, sd kartın bir depolama aygıtı olarak tanınmayacağı bir çatışmaya neden olabilir.

Ne yapmalı ? SD kartın mevcut işletim sistemiyle uyumlu olduğundan emin olun. Desteklenen işletim sistemine ilişkin bilgiler cihaz üreticisinin web sitesindeki belgelerde bulunabilir. Üretici sürücünün kurulmasını tavsiye ederse, bunu yapın.

USB konektörü tıkalı

Bazen SD kartın altındaki koşullar en uygun değil. Uygun bakım nedeniyle de sorunlar ortaya çıkabilir. Dikkatsiz saklama ve sürekli kullanım nedeniyle, sd kart kontakları, sd kartın bilgisayara bağlanmasına müdahale eden tozu biriktirir.

Ne yapmalı ?

1) SD kart temas yüzeylerini dikkatlice temizleyin.. Toz veya yabancı cisimler bulunmadığından emin olun.

2) PC usb portu ayrıca kir ve tozla tıkanmış olabilir. Bir sopa veya kibrit alın ve yuvayı temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir