Harddisk Arızası Sorunu Belirleme ve Onarma İşlemleri

Bu makalede, bir sabit diskin arıza tipleri ve arızaları hakkında konuşacağız, ayrıca size farklı durumlarda ne yapılması gerektiği konusunda bir tavsiye vereceğiz. İleriye baktığımızda, bazı hataların kendi başınıza çözülebileceğini söylemek istiyoruz, ancak diğer durumlarda yardım almak için kalifiye uzmanlara danışmanız veya HDD’nizi değiştirmeniz gerekebilir.

Not . Silinen dosyaları kurtarmak ve onarmak iki farklı kavramdır. HDD onarımı, verilerin bir depolama cihazına kurtarılmasını içermez; veri kurtarma, bir sabit sürücünün arızalanması veya yüzeyinin kısmen veya tamamen hasar görmesi nedeniyle her zaman mümkün değildir.

SMART ile HDD’nin durumunu kontrol etmek

Modern sabit diskler SMART kendi kendini denetleme sistemi ile donatılmıştır. Bu, herhangi bir sorunun belirlenmesine yardımcı olur ve ayrıca sabit diskinizin arızasını tahmin eder, böylece çok geç olmadan veri kaybını önleyebilirsiniz. SMART aracılığıyla HDD’nizin ne kadar yıprandığını öğrenebilir ve mevcut parametrelerini ve performans seviyesini kontrol edebilirsiniz.

Bir sabit sürücünün durumunu kontrol etmek için,

SMART’ı kontrol etmek için herhangi bir program yükleyin (örneğin, Hitachi Drive Fitness Testi, CrystalDiskInfo veya HDD Health)

Programı başlatın ve sabit disk özelliklerinizi okumasını bekleyin.

Göstergeleri mevcut ve kritik olanları birbirleriyle karşılaştırarak inceleyin. Bir hata bulunursa, ne anlama geldiğini görmek için tablodan gözatın .

SMART-diagnostik’in en belirgin özelliklerinden biri, yeni satın aldığınız veya bir süredir kullandığınız sabit sürücünün durumunu hızlı ve doğru bir şekilde belirleyebilmesidir. Ancak, istatistiklere göre her şey yolunda olsa bile, SMART’ın hatalar yapabileceğini unutmayın.

Bu hatalar kaçınılmazsa, önemli verilerin yedek bir kopyasını oluşturun ve HDD’nizi değiştirin. Para harcamak hoş bir süreç değildir, ancak sabit disk sürücünüzün çöküşünden ve sonuçlarından sonra bunu zamanında yapmak daha mantıklıdır.

Sabit sürücüdeki okuma hatalarını düzeltme

Sabit sürücüde herhangi bir hata varsa, performans seviyesi kötüleşir. Özel işaretler:

 1. Sabit diskiniz tuhaf sesler çıkarıyor (yüksek sesle kafa, gıcırtı ve tıklama gibi)
 2. İşletim sisteminizin performans düzeyi önemli ölçüde azalır
 3. Dosyaları sabit sürücüden açtığınızda, donuyor veya kilitleniyor
 4. Birden dosyalar, klasörler veya HDD bölümleri kayboluyor veya RAW olarak gösteriliyor.

En basit okuma hatası, chkdsk adlı sistem yardımcı programı tarafından düzeltilebilir .

Bazı kötü bloklar kendi başınıza “iyileştirilebilir” ve bu iki harika program size yardımcı olacaktır: HDD Regenerator ve Victoria HDD.

Bir dosya tablosu, bölüm tablosu veya diğer hizmet bilgileri bozuksa durum daha karmaşık hale gelebilir.  HDD’nizin içeriğini “donör” olarak adlandırılan, yani aynı modelde çalışan bir sabit disk üzerine kopyalamanız gerekir. Bu sadece özel laboratuarlarda yapılabilir.

Sabit Sürücü tanınamıyor

Bilgisayarınız Sata veya IDE arayüzleri üzerinden bağlanan sabit diski “görmüyorsa”, bu yalnızca sürücünün arızasından kaynaklanamaz.

İlk önce, HDD’nin PC’ye doğru bağlandığından emin olun. Nasıl yapılır:

 1. Bilgisayarı kapatın ve güç ünitesinin bağlantısını kesin .
 2. Sabit sürücüyü sistem kartından dikkatlice ana karttan ve güç biriminden ayırarak çıkarın.
 3. Sabit sürücüyü tozdan temizleyin.
 4. HDD’yi orijinal yerine yerleştirin ve SATA / IDE düzeneklerini ve güç kablosunu kontrol edin (anakart ile güç ünitesini sabit sürücüye bağlar): HDD ile cihaz arasındaki bağlantının sağlam olup olmadığına dair herhangi bir hasar var mı?
 5. PC’nizi açın.
 6. BIOS’a gidin ve HDD’nin önyükleme aygıtları listesinde olup olmadığını kontrol edin.

Bir sabit sürücünün şüpheli tıklamaları: ne yapmalı

 1. İşletim sisteminin başlangıcında, sabit sürücünüz tıklatma sesleri çıkarırsa, kural olarak, kılıf başlarından çıkarılır. HDD’nin diğer herhangi bir mekanik arızası gibi, bu da kendi başınıza çözülemez.
 2. Bununla birlikte, eğer bu sesler hala çalışan bir sabit sürücüden geliyorsa (yani, normalde hala okuyan ve yazan ses), güvenli tarafta olmak için acil önlemler almalısınız.
 3. Öncelikle, her bir değerli bilgiyi başka bir HDD, USB flash sürücü veya bulut depolama birimine yedeklediğinizden emin olun.
 4. Bir yedek kopya oluşturulduktan sonra, yukarıda yazdığımız uygulamaları kullanarak SMART metriklerini inceleyin. İzleme, HDD’nin mevcut durumunu ve sabit disk arızalarını belirler.

ROM arızası ve servis bilgilerinin zarar görmesinden sonra veri kurtarma

Bozuk ROM’lu HDD’nin kendine özgü işaretleri var:

 1. BIOS’ta algılanamıyor;
 2. sesler çıkarır (tıklamalar veya tıklamalar);
 3. işletim sistemi yüklenmiyor.

ROM’daki ROM ve servis bilgilerinin kurtarılması uzmanlar tarafından ve özel ekipmanla yapılmalıdır. Bu tür veri kurtarma işlemlerini kendi başınıza yapamazsınız.

Kırık / hasarlı bir kontrolör

Bu tür hasarın ayırt edici işaretleri:

 1. HDD’nizin gövdesindeki sesler;
 2. Sabit sürücü BIOS’ta görünmez.

Bu tür bir hasarı gidermek için, denetleyiciyi tamamen değiştirmeniz ve bazı durumlarda sabit sürücünüzün elektronik aksamını yeniden yerleştirmeniz / değiştirmeniz gerekir. Bunun dışında, cihazdaki veriler hiçbir şey olmamış gibi okunabilir. Ancak, bir sabit sürücüyü kendi başınıza kurtarmak imkansızdır.

Sürücünüzde depolanan veriler belirli bir değere sahipse, özel bir laboratuvardaki HDD onarımı birkaç yüz dolara mal olacaktır.

Düştükten sonra HDD kurtarma (gövdesi zarar görmüş)

Diğer HDD arızalarında olduğu gibi, aşağıdaki işaretler tipiktir:

 1. sürücü sesleri tıklayıp tıklatıyor;
 2. BIOS’ta algılanamıyor;
 3. aniden durdurabilir veya başarısız bir şekilde başlayabilir.

Bu tür bir kırılmayı ortadan kaldırmak ve sürücüyü onarmak için hatalı birimin tamamen sökülmesi ve ayrıca başlar, silindirler, sürücüler ve diğer elemanlar da dahil olmak üzere mekanik dolumunu değiştirmeniz gerekecektir.

Bu durumda, en gerçekçi çözüm, bozuk sabit sürücüyü yenisiyle değiştirmektir.

Sabit sürücünüzün ömrünü nasıl uzatabilirsiniz?

Sabit sürücü arızasının önlenmesi şunları içerir:

 1. Kötü sektörlerin, kötü blokların kontrol edilmesi,
 2. birleştirme,
 3. SMART göstergelerinin test edilmesi,
 4. sıcaklık kontrolü
 5. Diğer herhangi bir mekanik cihaz gibi, bir sabit sürücü de dikkat gerektirir: Düşmenin etkisi ölümcül olabilir.

Related Posts

No related posts found.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir