Harddiskten Silinen Dosya ve Verileri Getirme Kurtarma Programları

Sizin için önem arzeden dosyaları kaybettiyseniz panik yapmanıza gerek yok. Sabit diskteki verileri kurtarmak mümkündür ve sıradan bir kullanıcı bile bu işlemi kolayca yapabilir.

Bir sabit sürücüden silinen dosya aslında aynı yerde kalmaktadır. Tek şey, dosya tablosunda “sıfır” olarak etiketlenmiş olmasıdır. Bilgiler üzerine yazılmadığı sürece dosyalar kurtarılabilir. Burada en önemli şey doğru aracı bulmak ve kullanmaktır.

Kurtarma programları kullanılırken, disk üzerine silinmiş verilerin üzerine yazmaktan kaçınmak için başka bir fiziksel sürücüden veya bir usb flash sürücüden çalıştırılmalıdır. Üzerine veri yazıldığı takdirde kurtarma şansı önemli ölçüde azalır.

Veri Kurtarma Yazılımları Nasıl Çalışır ?

Sabit diskinizdeki dosya ve klasörler çeşitli yazılımların yardımı ile kurtarılabilir.

Harddisk veri kurtarma yazılımların da temel olarak aşağıdaki fonksiyonlar bulunmaktadır.

  • Sabit disk dosya tablosu taraması,
  • Bölümlerin mantıksal yapısını tanımlamak,
  • Kayıp dosya arama ve analizleri,
  • Önceden belirlenmiş bir derinlikte HDD yüzeyinin taranması.

Yalnızca dosya tablosu değil, aynı zamanda önyükleme kaydı da taranmaktadır. Bu programlar belirli dosya türlerini belirli başlıklara göre tanır ve imzalar.

Zarar görmüş dosyalar yalnızca kısmen kurtarılabilmektedir. Bazı durumlarda kurtarma sırasında dosya adı ve konumu kaybolur. Uygulamada, bu gibi durumlarla sıkça karşılaşılır. Dosya kurtarmanın kesin bir garantisi yoktur, ancak eylemler derhal gerçekleştirilirse kaybedilen bilgilerin önemli bir kısmı kurtarılabilir.

Harddiskten Veri Kurtarmak İçin En Çok Tercih Edilen Programlar

Recuva

Recuva, silinen dosyaları arayan ve zarar görmüş dosyaları geri getiren bir kurtarma programıdır. Sabit sürücüler, harici SSD / HDD, USB flash sürücüler, BD / DVD diskler ve hafıza kartları üzerinde kurtarma işlemleri gerçekleştirebilir.

TestDisk

TestDisk sabit disklerden veri kurtarmak için kullanılan bir programdır. FAT, NTFS, ext2 vb. dosya sistemlerini desteklemektedir. Yalnızca komut satırından çalışmaktadır.

PhotoRec

PhotoRec, bir diskten veri kurtarma için tercih edilen bir programdır. Dosya imzalarını arar ve silinen görüntüleri ve videoları bulmak için mükemmel bir iş çıkarır.

Diskdigger

Diskdigger, masaüstü ve mobil sürümlerde kullanılabilir. İki adet kapsamlı tarama seçeneği bulunmaktadır ve oldukça kullanışlıdır.

EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı

EaseUS harddisklerden silinmiş dosyaları kurtarmak için tercih edilen oldukça kapsamlı bir programdır. Ancak, tam sürüm satın alınmadan 500 MB kurtarılabilir. Bu ürünü 30 günlük deneme sürümünü web sitesinden indirebilirsiniz.

Stellar Phoenix Windows Veri Kurtarma

Stellar Phoenix Windows Veri Kurtarma, 300’den fazla dosya uzantısını destekler ve bir HDD / SSD’deki silinmiş bölümleri kurtarmak için genellikle tercih edilir.

Minitool Power Data Recovery

Minitool Power Data Recovery, hasarlı veya arızalı sabit sürücüler veya acil durum hdd’deki verileri, yani bilgisayar tarafından algılanmayanları kurtarmak için tercih edilen bir programdır.

Glary Undelete

Glary Undelete, kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan program, harddiskten silinen dosyaları kurtarmak için tercih edilen bir programdır.

R-Studio

R Studio silinen dosyaları kurtarmak için kullanılan programların başında gelmektedir. Windows ortamında çalışır; OS arızasından sonra kurtarma için bir R-Studio Emergency önyükleme diski de var.

Puran File Recovery 

Windows 8, 7, Vista ve XP ile birlikte çalışır. Uygulama hem 32 bit hem de 64 bit Windows sürümleri ile çalışabilir ve kurulum gerektirmez. Program basit ve hızlı bir arayüze sahiptir. FAT12 / 16/32 ve NTFS dosya sistemleri desteklenir. Bir disk silinmişse veya ham bir biçime sahipse “Tam Tarama” seçeneği bölümü algılar ve ardından verileri normal modda bir sabit sürücüden kurtarır.

Bu programların kullanımı ile ilgili detaylı bilgiyi sitemizdeki diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.

Related Posts

No related posts found.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir