PhotoRec ile Bozuk Hafıza Kartından Dosya Nasıl Kurtarılır?

Günümüzde hafıza kartları akıllı telefonlarda, dijital kameralarda ve genel olarak veri depolama için multimedya cihazlarda kullanılmaktadır. Maalesef hafıza kartları zaman içerisinde sorunlar çıkartabilir. Genellikle bu sorunlar; dosyaların okunamaması, silinmesi veya yanlış görüntülenmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumlar genellikle bölme tablosunun bozulmasından kaynaklanır.

Bu yazımız sizlere kesinlikle bozuk hafıza kartından veri kurtarmanız noktasında yüzde yüz bir garanti vermez. Fakat PhotoRec programı ile bir ihtimal bozuk sd karttan dosya kurtarma ihtimaliniz bulunmaktadır.

PhotoRec Programı Bozuk Verileri Nasıl Kurtarır?

Ücretsiz olan bu programda; tüm dosya imzalarını tanımasını sağlayan tarama algoritmaları bulunmaktadır ve bilinen dosya formatlarının çoğunu bulmak için oldukça kullanışlıdır. PhotoRec programı dosya başlıklarını bulur bulmaz, formatı tanır ve dosya tablosu ağır hasar görmüş olsa bile verilerin kurtarılmasını sağlar. Böylece bozuk bir hafıza kartından dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Bu dosyaların yüzde yüz tamamını geri alamasanız bile bir kısmını kurtarma ihtimaliniz bulunmaktadır.

PhotoRec programını resmi internet sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz ve programın Windows, Linux ve Mac OS ile uyumlu çalışabilecek formatları bulunmaktadır. Tarama işlemini yapabilmek için kart okuyucu aparatı cihaza bağlamanız ya da hafıza kartı olan bir cihazı kablo yardımı ile bilgisayara bağlamanız gerekmektedir.

PhotoRec Programının Kullanımı

PhotoRec programı sd kartı ana penceresinde bulacak ve burada kurtarılacak ortamı seçmeniz istenecektir. PhotoRec program arayüzünde zarar görmüş verileri kurtarma için bir ortam seçmelisiniz.

Tarama Tipi: Eğer dosya sistemi türünü biliyorsanız, programın SD kartınızdaki bozuk dosyaları tarayacağı bir tarama modu seçin. Serbest modda bu program sadece sd karttaki boş alanı tarar. Diğer türlü tüm SD kartı tarar.

Depolama: “Lütfen hedef menüyü seçin” kısmında, bozuk hafıza kartınızdaki bulduğunuz dosyaları kaydetmek istediğiniz yeri seçmelisiniz.

Dosya Biçimleri: Bozuk hafıza kartında bulmak ve kurtarmak istediğiniz dosya türlerini seçmek için dosya biçimleri alanına tıklayınız.

Ayrıca; format ayarlarının olduğu gibi bırakılması tarama işlemini yavaşlatacaktır. Arama işlemini başlattıktan sonra tarama işlemi tamamlanıncaya kadar bekleyin. Sonuçlar listelendiğinde seçtiğiniz klasöre kaydedilecektir.

PhotoRec programını indir

Related Posts

No related posts found.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir