Silinen SMS Mesajlarını SIM Yöneticisi ile Kurtarma

Akıllı telefon kullanıcıları zaman zaman önemli veriler içeren sms mesajlarını kaybedebilmektedirler. Önemli verileri içeren mesajlar kaybolduğun birçok kullanıcı zor durumda kalabilmekte ve onları kurtarmaya çalışmaktadır. Bu yazımızda sizlere SIM Manager uygulamasını kullanarak silinen sms mesajlarını nasıl kurtaracağınızı anlatacağız. Ayrıca yazı içeriğinde sim kart mesajlarının nasıl silindiği ve her zaman neden kurtarılması mümkün olmadığı konularına da değinilecektir.

SIM Karttan SMS Mesajları Nasıl Silinir?

SIM kart hafızasına sms ve diğer mobil verileri depolamak için kullanılan bir dosya bulunmaktadır. Bu dosya özel hücreler içerir ve her biri bir sms depolar. Genel olarak bir sim kart sadece yaklaşık 20-25 sms saklayabilmektedir. Hücre; tarih,saat,gönderenin adı ve sms mesajının metni gibi bilgileri kaydeden metin alanlarından oluşur. Hücreler boş veya kullanımda olanlar olarak işaretlenir. Yeni bir sms aldığınızda telefonunuz boş yuvaları denetler. Bu boş yuvalar, yeni sms mesajlarını saklamak için kullanılır.Aslında silinmiş olan bir sms hala sim kartta depoanır ve “durum” alanını “kullanımda” olarak değiştirerek kurtarılabilir.

Not : Bazı telefonlar yalnızca sms mesajlarını sildikten sonra hücrelerin durumunu değiştirmez, aynı zamanda varsayılan olarak durumlarını vererek bunların üzerine yazar.

SIM Yöneticisi İle Silinmiş SMS Mesajları Nasıl Geri Getirilir?

Bir sms mesajını kurtarırken karşılaşılan temel zorluk, hücre durumunu “kullanımda”olarak değiştirmektir. Bunu yapabildikten sonra telefonunuzda silinmiş bir sms mesajını okuyabilirsiniz. Bunun için gerekli olanlar;

  1. SIM Yöneticisi– sim kart sms kurtarma yazılımı maliyeti 29.00 $
  2. Maliyeti 33 dolar olan SIM kart okuyucusu.

Alternatif programlar Amazon ve Ebay’da kolayca bulunabilir

Silinen sms mesajlarını SIM Yöneticisi ile kurtarmak için:

  1. “Seçenekler – Ayarlar” ı açın ve “Silinmiş SMS’i göster” seçeneğini etkinleştirin.
  2. Silinen olarak işaretlenen mesajlar kırmızı renkte gösterilir.
  3. Sms üzerindeki farenin sağ tuşuna tıklayın ve “Undelete” seçeneğini seçin.

Ekran görüntüsünde, 4’ü mesaj içeren ancak yalnızca ilk iki hücre kullanılan 20 sms yuvası olan gerçek bir sim kart görebilirsiniz. Son ikisi silinmiş olarak işaretlendi.

Aşağıda, adli bir analiz için bir araç olan SIM Explorer ile yapılan başka bir ekran görüntüsünü görebilirsiniz. Bir sim kartın ham verileri görüntülenmektedir. Araç, çoğunlukla sim kartlardan elektronik veri toplamak için kullanılır, ancak bir SIM kartın nasıl çalıştığını anlamak içinde kullanabilirsiniz.

Lütfen başında “00” sayısının “boş” ve “07” – “kullanımda” anlamına geldiğini unutmayın. İlk iki mesaj telefonda görüntülenecek, sonraki iki mesaj gösterilmeyecek. Asıl mesaj içeriğinin hala kartta olduğu açıktır ve bu nedenle bir sms mesajının geri yüklenebilmesi mümkündür. Dosyanın geri kalanı boş yuvalardır.

Silinen SMS Mesajlarını Okumak / Kurtarmak Her Zaman Mümkün Mü?

Bu soruyla ilgili maalesef cevabımız olumsuz. SIM kart okuyucu ve sms kurtarma uygulaması her durumda sizlere yardımcı olamayabilir. Bunun sebebi ise;

  1. Bazı telefonlar gelen sms mesajını “silindi” olarak işaretlemeden tamamen silebilmektedir.
  2. Bir diğer neden ise bazı telefonlarda SIM kart yerine hafızasında SMS mesajlarını saklamaktadır. Burada hafızadan kastımız dahili depolama cihazının hafızası veya SD karttır. Boş yer olmadığında, SIM kartta SMS saklanır.

Bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda sorunu kendi kendinize çözmek zorundasınız. Çünkü hiçbir telefon şirketi cihazınızla birlikte size vermiş olduğu belgelerde bu konulara yer verilmez.

Related Posts

No related posts found.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir