Silinenen Facebook Mesajlarını Kurtarmak

Popüler olarak kullanılan sosyal medya uygulaması Facebook’da en çok merak edilen konu  facebook (Messenger) mesajlarını silinmesi halinde geri getirilip getirilemeyeceğidir. Bu yazımızda bu içeriği detaylı bir şekilde ele alarak sizler için anlattık.

Facebook’un destek sayfasında da açıkça belirtildiği üzere facebook mesaj kutusundan herhangi bir mesajı sildiğiniz de mesaj kalıcı olarak kaldırılır ve geri getirmeniz de mümkün değildir. Bunun için facebook da mesajları silmek istemiyorsanız ya da başka zaman içerisinde tekrar yükleyeceğinizi düşünüyorsanız mesajları arşivlemeniz daha doğru bir hareket olacaktır.

Silinen facebook mesajlarını birçok kullanıcı geri getirmek için kurtarma programlarını denemektedir. Bu kurtarma programları kullanıcıların karşısına ücretli ve ücretsiz versiyon şekilleri ile çıkmaktadır. Fakat ücretsiz olan kurtarma programları için genellikle hiç başarılı sonuç vermiyor diyebiliriz. Ücretli olan kurtarma programlarında ise hesabın kullanıldığı mobil cihaz ya da bilgisayarda kurtarma işlemi yapıldığında bir takım verilerin eksik de olsa duruma göre gelebildiği gözlemlenmiştir. Burada kurtarma işlemi yapan programların bu işlemi facebook üzerinden gerçekleştirmediğini özellikle belirtmekte fayda vardır.

Facebook Mesajlarını Geri Getirme Alma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Facebook mesajlarını silmeden saklamak isteyen kullanıcılar için tercih edilmesi gereken en sağlıklı yöntem arşivleme işlemidir. Facebook’da bir konuşmayı arşivlediğiniz takdirde o kişi ile yaptığınız görüşme bir sonraki konuşmanıza yazı gelene kadar gelen kutunuzda saklı tutulur. Konuşma silindiğinde ise konuşma sayfanızdan kalıcı olarak silinir.

Konuşmalarınızı arşivlemek için

  • com adresini ziyaret ediniz.
  • Akabinde arşivlemek istediğiniz konuşmayı seçiniziz.
  • Konuşma penceresinde sağ üst köşede bulunan simgesine tıklayınız.
  • Sonrasında arşivle seçeneğine tıklayınız.

Yukarıda belirtilen adımları uyguladığınız takdirde konuşma geçmişleri saklanır ve konuşmalara daha sonra yeniden erişmek istediğiniz de erişebilirsiniz. Arşivlediğiniz bir görüşme ile ilgili kişi size yeni bir mesaj gönderirse sohbet yeniden gelen kutunuzda belirir. Yeni gelen mesaj ise geçmişteki konuşmalarınıza ek olarak yansır. Fakat mesajları sildiğinizde geri getiremezsiniz.

Düzenli Olarak Facebook Mesajları Nasıl Yedeklenir ?

Facebook da hesap ayarlarınız seçeneği üzerinden tüm verilerinizi düzenli olarak yedekleyebilirsiniz. Yedekleme işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Ayarlar -> facebook bilgileriniz -> bilgilerinizi indirin
  • Sonrasında tarih aralığını, dosya formatını ve medya içeriği kalitesini belirleyin.
  • Son olarak “dosya oluştur” butonuna basarak verileri bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Facebook Mesaj Geri Getirme Program ve Uygulamalarına Dikkat

İnternet ortamında bu tür facebook mesajı kurtarma eylemini gerçekleştirdiğini iddia eden uygulama ve yazılımların çoğuna güvenmemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle yapılan bu yazılımlar sadece depolama aygıtlarında boş aramalar yapmakta ve mesajlara ait hiçbir veri getirememektedir. Aksine bu yazılım hesabınız ve cihazınızla ilgili verileri elde etmek için özellikle tasarlanmış olabileceği ihtimalini de mutlaka göz önünde bulundurun.

Sonuç

Silmiş olduğunuz facebook mesajları ile ilgili geri ulaşmak için yapılacak en garantili ve net sonuç karşı taraftan kibar bir şekilde konuşma verilerinizin talep edilmesidir. Tabi o da silmediyse…

Related Posts

No related posts found.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir