Telefon Batarya Pil Şarjının Çabuk Bitmesi Sorunu

Birçok kullanıcı akıllı telefon satın alırken en çok batarya sarj durumunun ne kadar gittiğine dikkat etmektedir. Günümüzde akıllı telefonlarda oldukça fazla fonksiyonlar bulunmaktadır. Gün içinde telefonu sıkça kullanan kullanıcılar da haliyle telefonun şarjının ne kadar süre gittiği oldukça önem arz etmektedir. Birçok kullanıcı şarjın bitmesi sonucu mağdur olmamak adına yedek bir telefon ya da power bank taşımaktadır.

Zaman içinde cep telefonlarının bataryalarında sorunlar olabildiğinde şarj durumu hızlıca bitebilmektedir. Bu tarz durumlarla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken kıyaslama mobil cihazı ilk satın aldığınız da batarya kaç saat gidiyordu ? Şimdi ise kaç saat gidiyor. Eğer ciddi anlamda bataryanın şarjında azalma varsa bunun birçok sebebi olabilir.

  1. Cep telefonunu şarj ederken orijinal şarj aleti kullanmamak
  2. Telefonu uzun süre şarjda takılı bir şekilde tutmak
  3. Şarj bitmeden sürekli telefonu şarjda tutmak
  4. Şarjda telefonu kullanmak vb.

Bu ve benzeri durumlar cep telefonlarının batarya ömrünü azaltmaktadır. Haliyle bu da mobil cihazlarınızda şarj sürenize etki etmektedir. Bu durumları yaptığınız takdirde uzun vadede bataryanız olumsuz yönde etkilenecektir.

Cep Telefonu Bataryasının Hızlı Bitmesi

‘Cep telefonlarının bataryalarının hızlı bitmesi veya şarj durumunun hızlıca düşmesi sıkça karşılaşılan bir durumdur. Genellikle darbe ve sıvı teması sonrasında görülen bir arıza çeşidir. Bu arızada genellikle telefonunuz birden kısa sürede yüzde yüz şarj dolmuş gösterebilmekte ya da hızlıca şarjınız yüzde yüzden düşerek bitmiş gösterebilmektedir. Bu tarz durumlarda cihazınızın bataryasını orijinal bir batarya alarak değiştirip sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Tabi şarjın hızlı bitmesinin temel çözümü her zaman batarya değiştirmek de olmayabilir. Bazı durumlarda sorun sıvı teması ya da anakart üzerinde bulunan devrelerden kaynaklanmaktadır. Eğer telefonunuza herhangi bir sıvı temas etmediyse ya da darbe almadıysa bataryanızı değiştirerek muhtemelen sorunu çözebilirsiniz. Fakat anakart arızası, darbe ya da sıvı teması kaynaklı sorunlardan bataryanız hızlı bitiyorsa o zaman teknik servisten yardım almanız gerekmektedir. Ayrıca çoğu zaman cep telefonlarında kurulu olan uygulama ve yazılımlardan kaynaklı olarak da şarjınız hızlı bitiyor olabilir. Bu nedenle gereksiz uygulama ve yazılımları cihazınıza kurmaktan kaçının. Eğer daha önceden kurmuş olduğunuz çok fazla uygulama var ise, telefonunuzda önemli dosyaların bir yedeğini alın ve telefonu fabrika ayarlarına geri döndürün.

Related Posts

No related posts found.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir