Telefon Belleğinden Silinen Verileri Kurtarma

Telefonunuzdaki dosyaları kaybettiniz ve nasıl kurtaracağınızı bilmiyor musunuz? Bu yazımızda android telefon veri kurtarma ile ilgili bilgilere yer verilecektir. Verilerini kaybedip kendi kurtarmak isteyenler için bu yazı oldukça faydalı olacaktır.

Her ne kadar cihazınızda kaybetmiş olduğunuz verilerin tamamının geri getirileceği garantisi verilmese de büyük çoğunluğunu geri getirebilirsiniz.

Fotoğraf ve video

Bir telefonda en fazla talep gören formatlar fotoğraf ve videodur. O dosyalar Android Galerisi’nden saklanır ve bunlar farklı yerlerden gelebilmektedir. Örneğin;Whatsapp Viber, Facebook Messenger, , Instagram, telefon ve kamera tarafından çekilen vb.

Çoğu durumda fotoğraflar ve videolar aşağıdaki nedenlerden dolayı kaybolmaktadır.

  • Yanlış biçimlendirme
  • Hafıza kartı  artık tespit edilemiyor(okuma hataları)
  • Bir bellek kartından veya dahili bellekten dosyaların aktarılamaması

Bir hatanın sonucu olarak tüm veriler kaybedilir. Üstelik, dosyaların kaybını öğrenmek yüzlerce resim arasında çok zor olabilir. Ne kadar uzun zaman geçerse, kaybedilen bilginin uygun şekilde geri kazanılması şansı o kadar az olur; genellikle fotoğraflar ve videolar hasar görür, yani okunamaz.

İletişim bilgileri, mesajlar

Multimedya dosyalarının yanı sıra, rehber, telefon numaraları ve mesajlar da kaybolabilmektedir.

Android’deki dosyalar iki kaynaktan depolanır: bir hafıza kartında (varsa) ve dahili hafızada. Buna göre, android dosya kurtarmak için farklı yöntemler kullanılır.

Hafıza kartındaki kayıp android verilerini kurtarmak çok daha kolaydır: kurtarma yazılımı bir PC’ye yüklenir ve sihirbaz tarafından önerilen adımları izlemeniz gerekir. Hemen hemen her programın bir Sihirbazı var.

Ortalama bir kullanıcı için dahili bellekle çalışmak kolay değildir. DiskDigger veya Undeleter gibi programlara ihtiyacınız olacak. Buna ek olarak, root haklarına sahip olmanız gerekir.

Bazı durumlarda, dahili belleğin bir kopyasını alabilir ve yukarıda belirtilen yazılımı bir PC için kullanabilirsiniz.

Android’de silinen verileri kurtarma araçları

  1. Android’de silinmiş dosyaları root erişimi olmadan almak da mümkündür ancak gerekli dosyaları bulma şansı çok daha düşüktür. Telefonunuzun dahili hafızasında (örneğin, fotoğraflar, kişiler ve mesajlar) veriler eksikse, o zaman root sizin için bir zorunluluktur. Süper kullanıcı erişimini etkinleştirmek oldukça kolaydır. 
  2. Bir kart okuyucu: Hafıza kartından kurtarmayı planlıyorsanız, dahili bir kart okuyucusuna (çok sayıda dizüstü bilgisayarda yerleşik) veya harici bir taneye ihtiyacınız olacaktır.
  3. Bir usb kablosu : Telefonunuzu veya bir kart okuyucuyu bir PC’ye bağlamak için
  4. Kurtarma yazılımı : Bu ücretli veya ücretsiz bir ürün olabilir. Bu nedenle ilk önce ücretsiz seçenekleri denemek mantıklı olacaktır.

Yukarıda belirtilenlere ek olarak, Android kurtarma işleminin karmaşıklığına, hasarın kapsamına ve dosyaların kaldırılmasından bu yana geçen süreye bağlı olarak biraz boş zamana (birkaç dakikadan birkaç saate kadar) ihtiyacınız olacaktır.

Telefonda çalışan en iyi kurtarma programları

  1. SD karttan kurtarma programları

Dosyaları hafıza kartından sildiyseniz (fotoğraflar, videolar ve belgeler gibi) PC’nize Recuva ,  PhotoRec ve DiskDigger gibi programları yükleyin . Ücretsizdirler ve oldukça etkilidirler ve ayrıca dosya türlerinin çoğunu desteklerler ve Android dosya formatlarında popülerdirler.

  1. Android dahili bellekten kurtarmak için uygulama

Undeleter ve  Android için DiskDigger gibi uygulamalar  bir telefonun dahili hafızasından veri kurtarmak için uygundur.  Her durumda, dosyaları telefon belleğinden kurtarırken root haklarına ihtiyaç duyulur.

Kişileri ve kısa mesajları kurtarmak için  , Wondershare Dr Fone ,  Minitool Mobile Recovery ve  EaseUS Mobisaver kullanmanızı öneririz.

Related Posts

No related posts found.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir